18. märts 2018

Hapukoore-pistaatsiajäätis

Erinevaid jäätiseretsepte on siia blogisse sattunud juba üsna mitu ning isegi hapukoorejäätiseid on ilusti olemas. Hapukoorest valmistatud jäätis on imehea ning selle vastu mul vaimustu veel vaibunud ei ole. Selle kasuks räägib eelkõige maitse ning valmistamise lihtsus. Ei mingit kuumutamist ja jahutamist nagu klassikalise jäätise valmistamisel kombeks. Hapukoorest maiuse valmistamisel sega kõik ained lihtsalt kokku ning seejärel lase jäätisemasinal ülejäänud töö ära teha. Ainuke mida võiks hapukoorejäätise tegemisel meeles pidama on see, et komponendid (selle retsepti puhul hapukoor ja vahukoor) võiks olla külmkapikülmad! Selle jäätise valmistamiseks peaks kodus kindlasti olemas olema jäätisemasin, sest nii on lõpptulemus mõnusalt siidine, kreemjas, kuid samas õhuline!


Sel korral sai hapukoorejäätis seltsiks endale pistaatsiamekki, milleks kasutasin poest ostetud pistaatsiapähklitest valmistatud pastat. Pean mainima, et ostmisel jälgige kindlasti, et pasta oleks ikka valmistatud 100% pistaatsiapähklitest. Olen korra kasutanud 50% pistaatsiapähklitest valmistatud pastat ning see topsikuke leidis oma tee üsna kiirelt prügikasti tänu tehislikule maitsele ja lõhnale. Minu lemmikuks on kujunenud umami.ee veebipoes müüdav pasta.
Hulgaliselt teisi jäätiseretsepte sellest blogist leiad siit: jäätised!

350 g hapukoort
75-100 g suhkrut
3-5 tl pistaatsiapastat
2 dl vahukoort

Sega hapukoor suhkru ja pistaatsiapastaga. Kõige viimasena sega juurde vahustamata vahukoor.  Pane segu sügavkülmas seisnud (külma!)jäätiseanumasse ning valmista segust jäätis. Minul võtab jäätise valmimine aega ca 20 minutit.


13. märts 2018

Kohvik Katharinenthal, minu sealsed lemmikmaiused ning üks küpsetistest tulvil auhinnaloos!


Katharinenthal on hubane kohvik, mis pakub värskeid küpsetisi, maitsvaid kooke ning isuäratavaid tordikesi. See on kohvik, mis avas uksed esmalt Kadriorus, seejärel avati kohviku "noorem õde"  Kadrioru Kunstimuuseumis ning siis "viimati avatud uustulnuk" Stockmanni kaubamaja esimesel korrusel - selle puhul on peamiselt tegemist take-away kohvikuga, kus võimalik kaasa osta lisaks Katharinenthali harjumuspärastele toodetele ka erinevaid salateid, võileibu, vrappe, smuutisid ja muu head-paremat.


Mina olen Katharinenthaliga seotud olnud selle avamisest saati - siis, kui Luigetiigi ääres, Kadrioru lossi Lilleaia vahetus läheduses avati ca 5 aastat tagasi Katharinenthali esimene kohvikuke. Oma panuse sellesse kohvikusse annan (toidu)pildistamise ja pisut turundustegevusega. Nii, et kõik Katharinenthali koogid-tordid, saiakesed ja toidud on modellina minu kaamera ette sattunud. Selle viie aasta jooksul olen ma vägagi tuttav Katharinenthalis pakutavate küpsetiste ja muu magusaga ning seepärast oskan üsna julgesti soovitada ja rääkida oma lemmikutest. Seetõttu olen kokku pannud pisikese valiku Katharinenthali lemmiktoodetest, millest räägin pisut alljärgnevalt ning etteruttavalt võin vihjata, et neid lemmiktooteid on võimalik proovida ka kahel inimesel;) 


Katharinenthali kohviku kondiitritoodete eest vastutab koogihaldjas Angeelika Kang, kelle väljatöötatud retseptide järgi valmivadki kohviku hõrgutised. Katharinenthali osavate pagarite käe all valmivad küpsetised, mille valmistamiseks kasutatakse alati ehedat võid.
Minul on nii mõnigi küpsetis suureks lemmikuks saanud! Kohe kindlasti ei saa kuidagi üle ega ümber mandlisarvekestest, mille sees peitub ohtralt mandlikreemi ning mille peal katteks mandlitega kaetud purukate. Samamoodi head on ka ohtra võiga valmistatud kaneelisaiakesed, vaarika-kohupiimakoogid ja nostalgilised kohupiimakorbid. Kas tead, mis neid kolme küpsetist ühendab? Neid kõiki on valmistatud Katharinenthalis selle avamisest saati! Pean veel mainima, et Katharinenthali kohupiimakorpides peitub nii mõnusalt kohupiima ning see asetseb täpselt meeldivalt õhukese pärmitainast põhja peal.


Šokolaadiaustajatele on sobiv trühvlikook, mis on meeldivalt tummine ning koos tassikese kange kohviga lausa ideaalne! Kes nii tummisest šokolaadikoogist aga miskit kergemat soovib, siis kindlasti soovitan proovida muretainast põhjal šokolaadikreemi-pähklikooki. Brita kook on imehea ning muidugi pavlova! Lõpetuseks ei saa mainimata jätta makroone, mida leidub erinevate maitsetega. Minu üheks lemmikuks on loomulikult pistaatsiamakroonid!



Katharinenthali kohvikud asuvad Tallinnas kolmes kohas:
Katharinenthal Kadriorus – A. Weizenbergi 22, Tallinn
Katharinenthali Lossikohvik – A. Weizenbergi 37, Tallinn
Katharinenthali take-away kohviks Stockmannis
– Liivalaia 53, I korrus



LOOSIMINE! Ma olen kokku kogunud oma lemmikud Katharinenthali kohvikust ning needsamad lemmikud loosin välja ka KAHELE inimesele. Ühe võitja loosin välja siin blogis ning teise oma blogi FB-lehel SIIN. Loosis osalemiseks anna märku, milliseid küpsetisi sina kohvikus käies eelistad tellida! Ehk on sul mõni lemmik tekkinud ka Katharinenthalist?
Võitjad teatan  selle nädala lõpul (18.03) selle postituse all kommentaariumis ning ka kokkama blogi FB-s. Magusa võidu saab kätte Katharinenthali kohvikust ning auhinnakotike sisaldab: kaneelisaiakest, vaarika-kohupiimakooki, kohupiimakorpi, trühvlikooki, šokolaadikreemi-pähklikooki, brita kooki, pavlovat ja makroone!





11. märts 2018

Apelsini-basiilikusmuuti

Ma olen viimasel ajal kohe eriti smuutijookide lainel! Selles on enamjaolt süüdi üks pooleteistaastane plikatirts, kes pidevalt kodus erinevaid smuutisid lunib. Kõige populaarsem on muidugi banaan+piim+marjad kombo, kuid ega ka teistest kooslustest ära ei öelda. Selle joogikese aluseks oli esmalt kimbuke basiilikut, millele siis kaaslaseks otsisin kapist miskit sobivat. Nii saigi lõpptulemuseks kokku segatud joogike värskendavast apelsinist ning toitvast avokaadost ja banaanist. Lõpptulemus on vägagi toitev ning kindlasti äratuntava basiilikuse mekiga. See maitsetaim ei domineeri ebameeldivalt, vaid ühildub minu arvates väga hästi teiste komponentidega. 

Täiskasvanutele meeldib see jook kindlasti, aga väikesele smuutifännile?!? Joogi värvus tekitas elevust ning seejärel selgus, et ka maitse poolest meeldib väga-väga:)


Mõned tähelepanekud:
*See smuuti on mõeldud koheseks tarbimiseks, sest siis on smuuti värskendavalt jahe ning basiiliku maitse kõige selgem.
*Seistes muutub smuuti värvus kahvaturoheliseks. Kohe peale valmistamist on see aga kutsuvalt kevadroheline:)
*Kõige parem on see smuuti jahedana, seepärast hoia soovi korral enne valmistamist apelsini ja avokaadot külmkapis. Kasuta kindlasti valmistamisel külma vett ja külmutatud banaani!
*Sobiva tekstuuri saamiseks korrigeeri smuuti vedelust vee või meelepärase mahlaga.
*Kasuta kindlasti küpset avokaadot. Võimalusel osta poest „ready to eat” sildiga märgistatud avokaadot. 

Kogus: ühele
Muu: gluteeni- ja laktoosivaba


1 apelsin
0,5 avokaadot
suur peotäis basiilikut (ca 0,5 potikest)
1 suurem külmutatud banaan
ca 0,5 dl vett

Enne valmista hakkamist pane paar tundi enne viilutatud banaan sügavkülma. Seejärel pane kõik ained blenderisse ning püreesta ühtlaseks. Sobiva tekstuuri saamiseks lisa täiendavalt vett.


See postitus sündis koostöös Grüne Feega.
#grünefee #grynefee
#eestimaine #kodumaine
#keemiavaba #roheline
#eestitoode 

7. märts 2018

Moonikook ja uuenenud Naisteleht!


Minuga võib iganädalaselt kohtuda Naistele köögirubriigis, kus jagan ja toimetan retseptilehti ja toidu-uudiseid. Ehk olete märganud? Ühesõnaga on uudis see, et alates märtsikuust on Naisteleht pisut uuenenud ning loomulikult on värskenduskuuri läbinud ka köögiteemalised leheküljed. Mahtu tuli juurde,  mis sisaldab endas nüüd rohkem toiduga seotud uudiseid, retsepte Paljude rõõmuks on tagasi ka kunagi ajakirjas olnud laste köögirubriik, kus samm-sammult saab laps teha midagi lihtsat ja maitsvat.

Ootmatult ongi märtsikuu käes ning esimeses numbris leiate köögirubriigist:
* Koolilapse kokakool. Soe jäätisejook
* Toidutare argiroad. 4 retsepti hommikusöögist-õhtusöögini
* Toidu-uudised. Üritused, nädalanipp, lugeja küsib...
* Potiemand. 3 maitsvat kooki naistepäevaks: tummine šokolaadikook, kirju kiisu, moonikook


Ma arvan, et üsna sobilik on siinkohal jagada üht koogiretsepti tänasest ajakirjast. Tegemist on moonikoogiga, mis sai väga kiirelt mu pereliikmete lemmikuks (meeldis ka neile, kellele justkui sellised koogid tavaliselt ei meeldi). Tegemist on parajalt maheda koogiga, samas on selles koogis nii palju maitserikkust. ning mooniseemne täidis teeb selle küpsetise kohe eriti-eriti mõnusaks. Minul on plaanis seda koogikest küpsetada taas juba sel nädalal. Soovitan Teilegi! Muidugi hoiatan ette, et peale koogisöömist võib sinu naeratus pisut kentsakas välja näha:)

Külasta kindlasti ka Naistelehe FB-lehte.

PS! Kui teil on infot mõnede põnevate toiduürituste, toodete või mõne muu laheda toiduga seonduva asja kohta, siis andke kindlasti märku! Igasugu seesugune info on abiks:)

Valmistamisaeg: ca 1 tund
Tähelepanek: kook maitseb kõige paremini külmkapikülmalt järgmisel päeval!

Põhi:
400 g magusat muretainast


Täidis:
5 dl piima
200 g mooniseemneid
100 g mannat
100 g võid
125 g suhkrut


Kate:
3 muna
200 g hapukoort
50 g suhkrut

Vooderda lahtikäiva koogivormi (Ø24-26cm) põhi küpsetupaberiga. Rulli muuretainas laual õhemaks ning vooderda sellega koogivormi põhi ja ääred. Täidise valmistamiseks pane piim, mooniseemned, manna, või ja suhkur potti ning kuumuta madalal kuumusel pidevalt segades seni, kuni segu pakseneb. Seejärel vala täidis koogipõhjale ning küpseta 175 kraadi juures 20-25 minutit.

Katte valmistamiseks eralda munavalged –kollastest. Vahusta munakollased hapukoorega heledaks seguks. Vahusta munavalged tugevaks vahuks ning seejärel vahustamist jätkates lisa suhkur. Mikserda seni, kuni mass on kergelt läikiv. Seejärel lisa hapukooresegu ning sega lusikaga ühtlaseks seguks. Vala kate küpsenud koogile ning küpseta veel 20-25 minutit. Lülita ahi välja ning lase koogil ahjus järelküpseda (ca 5-10 min). Jahtunud küpsetis aseta külmkappi tahenema.


4. märts 2018

Šokolaaditükkidega kaerahelbeküpsised (neljast komponendist!)

Jagasin nende küpsiste retsepti sel nädalal ka selle blogi Facebook-lehel, aga tundub, et seesugune väärt retsept peaks ka siin ilmuma. Need on nüüd ühed sellised küpsised, mis tõesõna valmivad imelihtsalt, kuid lõpptulemus maitseb nii, nagu oleksid nende valmistamisega kõvasti vaeva näinud.... ja nende valmistamiseks on vaja vaid 4 komponenti! Need küpsised ei jää nätsked, nagu üldjuhul banaani sisaldavate ja väheste komponentidega küpsiseretseptidega kombeks. Otsevastupidi - need pontsakad küpsised jäävad mõnusalt krõbedad ning meeldivad krõbistamiseks vist küll kogu perele. Ja kui veel vaadata komponente, siis need küpsised ei sisalda muna ega võid ning kui kasutad gluteenivabu kaerahelbed, siis on ka gluteenivabad!
Retsept ilmus ka jaanuaris (17.01) Naistelehes!

 
Kogus: ca 25 küpsist

2 banaani
150 g (gluteenivabu)kaerahelbeid
175 g maapähklivõid
100 g meelepärast (piima)šokolaadi 


Püreesta banaanid. Lisa kaerahelbed ja maapähklivõi ning saumikserda kõik ühtlaseks. Haki šokolaad tükkideks ning lisa segades tainale. Vormi käte vahel küpsisetainast 25 pallikest ning aseta need küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Suru pallikesed käega lamedamaks ning küpseta 175 kraadi juures 12-15 min