31. oktoober 2009

Artikkel Pärnu Postimehes

Täna ilmus Pärnu Postimehes (31.10.2009; lk.11) äärmiselt tore Riina Martinsoni poolt kirjutatud artikkel minust, blogist ja kokkamisest:)

Lehes avaldatud retseptid:
Hommiku juustusarvekesed
,
Jäätis Domino küpsistega,
Juustukook
.

Artikkel Pärnu Postimehes.

29. oktoober 2009

Roosakübaraga Aleksandrikook

/Prindi retsept/

Mõni nädal tagasi hakkasid kõik miskipärast küpsetama Aleksandrikooki. Arvatavasti on enamustel õunakookidest isu täis saanud ning käes on nö puhkus enne jõulumaiuste valmistamist. Nii, et üks väike nostalgialaks – moositäidisega Aleksandrikook. Maitselt lihtne ja tavaline - ei miskit üleliigset uhkustamist, aga minu arvates see ongi hea vaheldus. Lihtne liivataina küpsetise vahel peituv hapukas moos ning kooki kaunistav roosapaheline glasuur on sobiv tassikese kuivatatud piparmündi-melissiteega. Mulle maitses kooki seisnult alates järgmisest päevast. Retsept kohandatult nami-namist.


Põhi:
5 dl nisujahu

1 tl küpsetuspulbrit
2 dl suhkrut
200 g võid, toasooja
1 muna


Täidis:
hapukat moosi (näiteks punasõstra- või mustsõstramoosi)

Glasuur:
2 dl tuhksuhkrut
1-2 tl vett
4 sl arooniamahla (või mõnd muud punakat tooni andvat mahla)

Sega kuivained omavahel, lisa toasoe või. Näpista segu puruseks. Lisa muna ja sega ühtlaseks. Rulli tainas küpsetuspaberil ahjuplaadi suuruseks (ca 30 x 35 cm). Küpseta koogipõhja 175-kraadises ahjus umbes 15 minutit. Lõika soe põhi kaheks (nii, et saad pärast lõikamist poole väiksemad tainaplaadid). Määri üks pool moosiga ja tõsta teine tainaplaat peale. Lõika kook kandilisteks tükkideks (jäta lõigatud koogid tihedalt üksteise kõrvale) ja lase jahtuda.

Sega 2 sl tuhksuhkrut veega, sega ühtlaseks. Ülejäänud suhkrule lisa juurde niipalju arooniamahla, et see muutuks määritavaks. Kata kook roosa glasuuriga ning pritsi selle peale eelnevalt valmistatud valge glasuuriga pikad jooned. Tõmba hambatiku abil joontest läbi, et moodustuks muster. Enne serveerimist lase vähemalt paar tundi seista.

26. oktoober 2009

Ahjusoe leib hapukapsa ja munaga

/Prindi retsept/

Laps, kes põõnab tavaliselt kümneni, ärkas miskipärast juba veerand kuus hommikul. Nii, et õhtul kerkima pandud leivad rändasid ahju juba pool kuus. Olles mõned päevad tagasi valmistanud mulgikapsaid, leidsin hapukapsale suurepärase rakenduse – leiva lisandina (inspiratsiooniks ahjusoe Koduleivaraamat:)). See leib kuulub kindlasti minu lemmik-leiva-maitsete paremusse. Ahjust välja võttes oli tunne, justkui oleks ahjus küpsenud kõige maitsvam pämitainas küpsetatud kapsapirukas. Mis kõige parem – maitse oli sama hea kui lõhn....


1 päts

1/3 kogus leivatainast
100 g -150 g hapukapsast
2 kõvaks keedetud muna
1 sl suhkrut

Pigista hapukapsast üleliigne vedelik välja. Lisa leivatainale hapukapsas, peeneks hakitud munad ja suhkur. Kui hapukapsa lisamise tõttu muutub taigen veidi vedelaks võid lisada peotäis rukkijahu. Aseta leib 1 liitrisesse küpsetusvormi ning lase rätiku all ca 4-5 tundi kerkida.

Küpseta kerkinud leivatainast ahjus. Pane ahju põhja kauss veega (vajalik selleks, et ei tekiks liialt kõva koorikut) ja pintselda leivakoorikut igakord, kui alandad ahjutemperatuuri. Küpseta järgnevatel temperatuuridel:

250 kraadi juures 20 min
220 kraadi juures 10-15 min
200 kraadi juures 10-15 min
180 kraadi juures lõpuni (küpseta 10 minutit kauem, kui tavaliselt, nii küpseb hapukapsalisandiga leib ilusti läbi)

Valmis leib määri pealt võiga ning pane niiske käterätiku alla seisma, et koorik liialt kõvaks ei läheks.

23. oktoober 2009

Kokkama retseptid mujal

Alljärgnevalt saab ülevaate minu ilmunud retseptikatsetustest ning retseptidest mujal väljaannetes/raamatutes. Panen selle teema kokkama-blogi parempoolsesse tulpa, kohe Auhinnaliste teema ülesse:) Nii võib vaikselt sellel silma peal hoida, sest võin lubada, et jõulude ajal täieneb see kindlasti, loodetavasti veel varemgi...

Retseptikatsetused (lk 16; 54) toiduajakirjale Oma Maitse (november, 2008), koos minu väikese tutvustusega lk 7.
Testitud retseptideks: sibulamarinaadis steik ja õunakook rummirosinate ja riisihelvestega.

Retsepikatsetus (lk 54) ajakirjale Toit&Trend (jõulud 2008). Testitud retsept: toekas oasupp.

Väike artikkel kokkamisest ja blogist Nami-nami Juulikuu2009 uudiskirjas (lk 7) ning retsept Eton Mess kama ja maasikatega.

Värskelt ilmunud Koduleivaraamatust võib lugeda minu leivaretsepte: Köömne-juustuleib, Leib seente ja suitsulihaga, Kaneeline õunaleib ning leivapuding (retseptid lehekülgedel 161; 163; 166; 190).

Minu sulest ilmus Oktoobrikuu (2009) Anne&Stiil värskes numbris retsept Piparmündise puudutusega šokolaadijook.

Artikkel minu blogist ja kokkamistest Pärnu Postimehes (31.10.2009; lk.11). Lisaks avaldati paar minu lemmikretseptii: Hommiku juustusarvekesed, Jäätis Domino küpsistega, Juustukook.

Seoses Kodukokk2009 võistlusega minuga väike intervjuu Novembrikuu 2009 Omamaitses (lk 65).

Pärnu Postimehes (19.12.2009) lisaks artiklile, mõningad minu jõuluretseptide soovitused: Lihtsusest pakatav peekoni-juustustruudel, Justkui šokolaadine kakaokook, Piparkoogine Kirju koer.

Põhjanaabrite soomlaste Kymppi kliendilehes (detsember2009) ilmus minu magusate mandlite retsept.

Jaanuar2010 Anne&Stiilis võib lugeda minu ja näitleja Marilyn Jurmani kooskokkamisest (lk 72-25). Avaldatud retseptid: Kodutehtud või röstitud köömnetega, Sõir päikesekuivatatud tomatite ja oliividega, Sõir röstitud küüslaugu ja peterselliga, Meat pie, Kodutehtud jäätis šokolaadiküpsiste ja Vana Tallinna kreemlikööri täidisega.

Lihavõttepühade retsepte Pärnu Postimehes (3.04.2010) - Porgandilisandiga oranžikirev munavõie, Peidetud munaga pikk poiss, Pasha.

Pühaderetseptid Õhtulehes (3.04.2010) - Erilise maitsega lihtne keeks, Halvaatrühvlid (lisaks mitmed linnulihablogi retseptid)

21. oktoober 2009

Mulgikapsad...

/Prindi retsept/

….ehk tervitame kestvat sügist ja lähenevat talve. Täna oli nii nauditav söömaaeg, et ma kohe pidin sellest veel samal õhtul kirjutama – puupliidil valminud mulgikapsad, mida ma vist viimati tegin eelmine talv. Hea, et käisime nädalavahetusel mehe vana-vanematel külas. Viisime neile külakostiks suure pätsi just ahjust tulnud seemneleiba ning ilma igasuguse meiepoolse tagamõtteta saime vastu igasugu omakasvatatud juurikaid. Lisaks veel ühe suure purgi hapukapsast - ühesõnaga, igati väärt vahetuskaup, teinekordki:) Nii, et sellest hapukapsastest tegin osa mulgikapsasteks.


Kogus: suur potitäis

1 kg hapukapsaid
500 g pekiga läbikasvanud liha (võib asendada kaelakarbonaadiga)
5 pipratera
2 dl odratangu
vett
soola
suhkrut

Pane kapsad, väikesteks tükkideks lõigatud liha ja pipratered potti. Kalla peale tangud ja niipalju vett, et kõik toiduained oleks kaetud. Lisa ca 1 tl soola ning seejärel hauta kaane all madalal kuumusel umbes 2 tundi, kuni ained on ilusti pehmed (segada pole vaja). Hautamise vahepeal jälgi, et potis oleks vähemalt mõne sentimeetri jagu vett. Maitsesta valmis kapsad lõplikult soola ja suhkruga ning serveeri keedukartulitega.

19. oktoober 2009

Jäätis, kõige kreemjam ja ahvatlevam

/Prindi retsept/

Viimased paar kuud leidub mul külmakapis alati jäätist, ikka seda kõige kreemjamat isetehtud hõrgutist – igakord erinevate täidistega. Siin on väike valik külm-maiuseid, mida kindlasti soovitan. Jäätise põhjaretseptiks ikka seesama hea, ilma spetsiaalse masinata valmiv hõrgutis, mida olen kasutanud ka mustsõstra-vaarikajäätise ja šokolaaditükkidega jäätise puhul. Algse 4 dl vahukoore asemel kasutan nüüd 6 dl (muudetud ka eelnevates jäätise retseptides), nii on jäätis parajalt mahe ning mis kõige parem - kogus suurem.


Jäätis Dumle-šokolaadiga
See on jäätis, mida maitses tunned Dumle šokolaadile äratuntavat iirise mekki. Soovitan kindlasti jätta maiusesse sisse ka mõningad suuremad tükid enda premeerimiseks. (pildil üleval vasakult esimene)

6 dl rõõska koort (35%)
1 purk kondenspiima (suhkruga)
150 g Dumle šokolaadi

Kaeraküpsisetükkidega jäätis
See lisand meenutas maitselt mulle head ja lihtsa maitsega jäätist. Ei mingit uhkeldamist, täidiseks kõige kaerasemat nime kandvad küpsised. (pildil üleval vasakult teine)

6 dl rõõska koort (35%)
1 purk kondenspiima (suhkruga)
175 g kaeraküpsiseid

Unustamatu maitsega Geisha-jäätis
Jah, see jäätis kuulub kindlasti auga minu lemmikjäätiste nimekirja etteotsa. Pähklikreemitäidisega veidike krõmpsuv šokolaad teeb sellest maiusest tõeliselt nauditava suutäie. (pildil alt vasakult esimene)

6 dl rõõska koort (35%)
1 purk kondenspiima (suhkruga)
150 g Geisha šokolaadi

Kodu-tehtud jäätis ahvatlevate Domino küpsistega
Küpsis on üks kindel jäätiselisand, millega kunagi alt ei lähe. Kui kapinurgas konutab mõni avatud küpsisepakk, siis teatke, et kodutehtud vaniljejäätis ootab köögis kaaslasi, et külmkapis lõbusam külmuda oleks. (pildil alt vasakult teine)

6 dl rõõska koort (35%)
1 purk kondenspiima (suhkruga)
175 g Domino küpsiseid

Kõikide eelpoolnimetatud jäätiste valmistamisviis:
Vahusta vahukoor, kuni moodustuvad pehmed tipud. Lisa kondenspiim ja vahusta veel veidi, kuniks kõik ilusti seguneb. Lisa peeneks hakitud soovitud meelepärane lisand ning sega kõik korralikult lusikaga läbi. Kalla segu sügavkülma minevasse anumasse ning külmuta 5-6 tundi.

14. oktoober 2009

Kaneeli-suhkrukattega õunamuffinid

/Prindi retsept/

Lõpuks ometi leidsin ma endale suurte aukudega muffinipanni. Mulle tunduvad juba pikemat aega tavasuuruses muffinid nii tüütult väikesed ja igapäevased. Kõige hullem on veel see, et kui hammustad tükikese maitsvat küpsetist, siis on sellega juba pool koogikest otsas ja mitte kuidagi ei viitsi keset põnevat filmi kööki uue järele lipata. Niisiis õnnistasin ma oma uue panni sisse just nende kaneelist õhkavate koogikestega. Pontsakad ja suured muffinid, just nii peabki! Kõige paremini maitsevad minu arvates järgmisel päeval.


6 suuremat muffinit või 12 tavalist

250 g jahu
2 tl küpsetuspulbrit

0,5 tl soola
1 tl kaneeli
2 muna

1 kl (200ml) joogijogurtit (meelepärase maitsega, ise kasutasin maasika oma)

150 g fariinsuhkrut

4 sl õli
1 tl vanillisuhkrut
3-4 õuna, koorituna


Kate:

50 g võid
50 g suhkrut
1 tl kaneeli

Sega omavahel jahu, küpsetuspulber, sool ning kaneel. Teises kausis vahusta kokku munad, jogurt, suhkur, õli ja vanillisuhkur. Lisa jahu-segu ning väikesteks tükkideks hakitud õunatükid. Sega niipalju, et moodustuks ühtne mass. Hoidu liigselt segamast!

Täida võiga määritud muffiniaugud kolmveerandi ulatuses tainaga ja küpseta 200 kraadi juures 12-15 minutit (kui kasutad tavalist muffinipanni) või 15-20 minutit (kui kasutad suuremate aukudega vormi).

Katte jaoks sulatavõi. Teises anumas sega omavahel suhkur ja kaneel. Kohe kui muffinid valmis saavad kasta need kordamööda hetkeks sulavõisse ning seejärel suhkru-kaneelisegusse. Jäta jahtuma.

13. oktoober 2009

Kodukokk2009 finaalis

Täna oma kirju üle vaadates tabas mind nii rõõmustav uudis. Pääsesin võistlusel Kodukokk2009 oma retseptiga Praemunasaiad kukeseente ja fetaga finaali:) Nii, et kohtumiseni 14. novembril Tallinnas!

11. oktoober 2009

Kõigest natukene vürtsikas sibulamoos röstsaial

/Prindi retsept/

Mulle meeldib kui hoidises on kokku sobitatud täiesti äärmuslikud maitsed. Nii põnev on tunda nende omavahelist kooskõla ja maitsekombinatsiooni. Nii sobitasin ka sellesse moosi kokku õunad ja sibulad. Erinevate maitsete ja iseloomudega, aga sobivad kokku oi kui hästi. Selle kergelt küüslauguse, natuke magusa ning turgutavalt tšillise sibulamoosiga võitsin ma Maalehe korraldatud hoidiste retseptivõistlusel kolmanda koha. See sibulamoos on ideaalne seltsiline lihatoitude kõrvale või niisama röstsaial.


500 g sibulaid
500-600 g õunu
veerand klaasi vett

~3 sl suhkrut (suhkru kogus oleneb suuresti ka õunte magususest)

1 tl jahvatatud koriandrit

3 kuivatatud tšillikauna, peeneks jahvatatuna

1 küüslauguküüs, purustatuna

soola

1 sl äädikat


Koori ja haki peeneks sibul. Õunad koori, eemalda südamikud ning viiluta. Sega veerand klaasi vett suhkruga ning keeda pliidil kuni suhkru sulamiseni. Lisa peeneks hakitud sibul ning keeda keskmisel kuumusel seni, kuni sibul on muutunud pehmeks. Seeärel lisa õunaviilud. Hauta madalal kuumusel ca 1 tund. Seejärel maitsesta jahvatatud koriandri, tšilli, purustatud küüslauguküüne ning soolaga. Vajadusel lisa veel suhkrut. Kõige lõpuks sega sisse äädikas. Võta moos tulelt ning jahuta. Pane ettevalmistatud purkidesse ning kaaneta.

7. oktoober 2009

Piparmündise puudutusega valge šokolaadijook

/Prindi retsept/

Tassike kõige paremat luksust. See maitsev kohvist joobunud maiust on paslik rüübata enda premeerimiseks hommiku alustamisel, lõunasel ajal päeva jätkamiseks või õhtu lõpetamiseks. Antud retsept on valminud ajakirjale Anne&Stiil ning ilmus oktoobrikuu 2009 aasta numbris (lk 22).


kahele

2 dl piima
50 g valget šokolaadi
5 piparmündilehte

3 dl kuuma kohvi

Pane piim, tükeldatud valge šokolaad ning piparmündilehed potti ning kuumuta seni kuni piim on kuum ja šokolaad sulanud. Võta piparmündilehed välja ning vala kuum piimajook tassi. Vala peale kuum kuum kohvi ning naudi!

5. oktoober 2009

Banaani-halvaaleib – nagu magustoit!

/Prindi retsept/

Nagu ikka on see mul lausa kohustuseks saanud, et iga kord kui leiba teen, pean ka ühe nö katsetusleiva tegema. Lisaks tavapärasele köömneleivale ning seemneleivale ma lausa pidin midagi huvitavat proovima. Alguses mõtlesin soolastele lisanditele, aga miskipärast uitas mõte koguaeg magusa juurde. Ja nii saigi leib kaaslaseks endale banaani ja halvaa imepärase meki. Tõesti, maitseb nagu keeks, mida süüa magustoiduna tassikese teega.


1/3 kogus leivatainast
1 suurem banaan

2 sl halvaapuru

2 sl suhkrut
2 tl vanillisuhkrut
1-2 peotäit rukkijahu


Purusta kahvli abil banaan (nii jäävad mõned suuremad banaanitükid ka sisse). Lisa leivataignale purustatud banaan, halvaapuru, suhkur ning vanillisuhkur. Sõtku korralikult, lisades sõtkumise vahepeal rukkijahu (nii ei tule tainas liigselt vedel). Aseta leib 1,5 liitrisesse küpsetusvormi ning lase rätiku all soojas kohas ca 4-5 tundi kerkida.

Küpseta kerkinud leivatainast ahjus. Pane ahju põhja kauss veega (vajalik selleks, et ei tekiks liialt kõva koorikut) ja pintselda paar kord küpsemise ajal koorikut. Küpseta järgnevatel temperatuuridel:

250 kraadi juures 20 min
220 kraadi juures 12-15 min

200 kraadi juures 12-15 min

180 kraadi juures 20 min


Banaanileiva puhul pikendasin viimast küpsemisjärgu temperatuuri tavapärase 10 minuti juures 20 minutini. Pintselda leibasid ahjust välja võttes ning pane leib käterätiku alla seisma, et koorik liialt kõvaks ei läheks.

4. oktoober 2009

Porgandi-seenepirukas

/Prindi retsept/

Paar päeva tagasi jäi suupistepulgakeste valmistamisest pool pärmi üle. Ja üllatu-üllatus, minu köögis valmis üks korralik seenepirukas - piisavalt porgandit, rohkelt seeni, sekka mõned keedetud munad ning kõige lõpuks juust, mis kõike seob... Sibula asemel kasutasin pirukas helbeid – nii jääb ära tükeldamise ja nutmise vaev:) vt ka nami-nami kooskokkamist!

25 g pärmi
3 dl vett

1 sl suhkrut + 3 tl suhkrut pärmi vedeldamiseks

1,5 tl soola

ca 8 dl jahu
3 sl õli


Täidis:

300 g seeni
2 tl sibulahelbeid
2 porgandit, riivituna
2 keedetud muna
100 g riivitud juustu

soola, pipart
peterselli
1 muna (määrimiseks)

Pudenda pärm kruusi ja sega see kergelt 3 tl suhkruga. Umbes 5 minuti pärast on pärm vedeldunud. Seejärel lisa vedeldunud pärm käesoojale veele, lisa suhkur ja sool, sega kergelt. Vala hulka jahu ning sõtku tainast korralikult. Kõige lõpuks lisa tainale õli ning sõtku veel korraks läbi. Valmis tainale puista peale väheke jahu, kata rätikuga ning jäta tainas sooja kohta kerkima umbes pooleks tunniks.

Täidise jaoks prae seened kuumal pannil pehmeks. Lisa sibulahelbed, riivitud porgand, peeneks hakitud munad ja petersell. Sega ning maitsesta soola, pipraga. Kuumuta mõni minut ja tõsta siis tulelt.

Kerkinud tainas rulli jahusel pinnal lahti ristkülikuks. Aseta ühele poolele täidis. Määri taina ääri lahtiklopitud munaga ning aseta seejärel taina teine pool täidise peale. Suru kahvli abil taina ääred kokku. Määri pealt samuti munaga ning küpeta 200 kraadises ahjus 20-25 minutit, kni pirukas on pealt kuldpruun.

2. oktoober 2009

Võrratu metsapähklitort, kaaslaseks pirnid, toorjuust ja šokolaadikreem

/Prindi retsept/

Natuke luksuslik, kuid üldsegi mitte keeruline valmistada. Selle tordi idee on võetud raamatust tordid, mille ma paar päeva tagasi raamatupoes koos paari teise kokaraamatuga endale korvi libistasin. Leidsin selle šokolaadise, võrgutavalt pähklise ja mahlakalt pirnise koogi tegemiseks ideaalse põhjuse – nimelt Andri 1 aasta ja 4 kuu sünnipäev 1.oktoobril. Pole ammu enam kuu sünnipäeva pidanud, aga põhjust oli ju vaja:) Väike vihje ka koogi headuse kohta – kodusest toidukriitikust abikaasa ütles, et see on viimase aja üks parimaid kooke ning küsis veel teisegi tüki juurde.... jah see kook väärib tunnustamist. PS! Koogi tegemiseks avasin esimese endavalmistatud purgi pirnikompotti!


Põhi:
200 g metsapähkleid

1 dl kartulijahu

1 tl küpsetuspulbrit

näpuotsatäis soola

6 muna
2 dl tuhksuhkrut

2 sl piima


Täidis ja glasuur:
1 purk (viljaliha kaal ca 230 g) konserveeritud pirne
pirnikompoti mahla (niisutamiseks)
300 g šokolaadikreemi (Nutella oleks kõige parem)
100 g toorjuustu
1 tl suhkrut

1 tl vanillisuhkrut

Peenesta pähklid köögikombainis või mikseris. Sega peenestatud pähklid kartulijahu, küpsetuspulbri ja soolaga. Eralda munavalged ja –kollased. Klopi munavalged mikseriga tugevaks vahuks. Vispelda munakollased ja suhkur kergelt kokku. Sega vahustatud munakollastele hulka kuivad koostisosad ja piim ning lõpuks sega õrnalt juurde munavalge.

Pane tainas lahtikäiva küpsetuspaberiga vooderdatud 24 cm läbimõõduga vormi ja küpseta ahju alumises osas 175 kraadi juures 45 minutit. Eemalda vormi serv ja lase koogil täielikult jahtuda.

Seejärel lõika kook kaheks põhjaks ja niisuta põhju kergelt pirnivedelikuga. Määri umbes pool šokolaadikreemist ühele põhjale. Kui kreem on kõva ja seda on raske määrida, sulata teda mõni minut soojas ahjus. Lõika pirnid õhukesteks viiludeks ning aseta šokolaadikreemile. Teise põhja peale määri eelnevalt suhkru ja vanillisuhkruga segatud toorjuust. Aseta toorjuustu poolega põhi pirnidele peale. Kata kook ja ääred ülejäänud šokolaadikreemiga ning pane külma hanguma.